Szukaj
?
 
 
 
Organizacje studenckie
 
 
 
Agendy i Organizacje studenckie na Politechnice Białostockiej
 

CHÓR POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ

---
www.chor.pb.edu.pl
chor@pb.edu.pl
Justyna Grodzka: 607 33 44 55
---

Niewątpliwie za najbardziej prestiżową agendę studencką uznaje się Chór Politechniki Białostockiej, założony w 1977 roku. Jego dyrygentem jest Wioletta Miłkowska.

W repertuarze Chóru znajdują się utwory a’cappella z różnych epok oraz dzieła oratoryjne (m.in.: A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, G. Rossiniego, A. Ramireza, G. Faure, J. Ruttera, St. Moniuszko, St. Moryto). Chór współpracował z wieloma orkiestrami, m.in.: Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Symfonią Vivą, Il Piacere, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną oraz z zespołem Sierra Manta. Nagrał wiele płyt m.in.: z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Ramireza oraz „Kolędy polskie”. W przygotowaniu „Gospel Mass” – R. Raya.

Chór prezentuje swoje umiejętności podczas konkursów i festiwali zdobywając liczne nagrody: Festiwal Moniuszkowski (1998) – I miejsce, Podlaski Festiwal Muzyki Sakralnej (2000) – I miejsce, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej w Barczewie (2003) – I miejsce, Międzynarodowy Festiwal w Llangollen (Anglia 2003) – III miejsce, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej – Hajnówka 2004 – II miejsce, Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek (Będzin 2005) – II miejsce, Międzynarodowy Konkurs Chórów Cantonigros 2005 (Hiszpania) – I i II miejsce, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej Trevezza 2006 (Grecja) – II miejsce, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Chóralnej Cantonigors 2008 (Wielka Brytania) - II miejsce.

W skład zespołu wchodzą studenci różnych kierunków studiów Politechniki Białostockiej oraz jej absolwenci. Chór koncertuje w kraju i zagranicą (Czechy, Niemcy, Anglia, Francja, Kanada, Hiszpania, Grecja). Śpiewacy uczestniczą też w warsztatach wokalnych oraz wyjazdach zagranicznych na zaproszenie zaprzyjaźnionych uczelni wyższych.

Od wielu lat chórzyści spotykają się na próbach w poniedziałki, wtorki i czwartki o godz.19 w sali Chóru (wejście obok dawnego klubu „Gwint”).

KLUB TAŃCA „FENIKS”.

---
www.feniks.pb.edu.pl

ktt.feniks@gmail.com
Paulina Julia Żarska: 517 225 556
---

Już od przeszło 30 lat „FENIKS” propaguje taniec towarzyski jako formę sportu i alternatywnego spędzania czasu. Poprzez stałe zajęcia ze studentami naszej uczelni klub szerzy kulturę taneczną w środowisku studenckim, daje możliwość parom z naszego klubu współzawodniczenia z innymi parami, nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń na temat tańca i jego rozwoju.

Treningi dla członków KTT „Feniks” odbywają się cztery razy w tygodniu na sali o powierzchni ponad 200m², specjalnie przystosowanej do ćwiczeń tancerzy. Agendą opiekuje się wykwalifikowany instruktor tańca.

Przedstawiciele KTT „Feniks” w roku 2007 startowali, m.in., w Turnieju Tańca Towarzyskiego w Łomży oraz w I Turnieju Tańca Towarzyskiego Wschodzących Gwiazd w Jasionówce, gdzie zdobyli II, IV i VI nagrodę. Na Turnieju Tańca w Kownie na Litwie pary reprezentujące KTT „Feniks” zajęły w swoich kategoriach wiekowych dwa pierwsze, dwa drugie i dwa trzecie miejsca. Klub był organizatorem warsztatów z salsy kubańskiej. Największym przedsięwzięciem realizowanym przez KTT „Feniks” był Turniej Tańca Towarzyskiego „O Puchar JM Rektora Politechniki Białostockiej”. W roku 2007 odbyła się jego XXIX edycja. W Turnieju uczestniczyło 100 par. Konkurs był oceniany przez zawodowych sędziów, nagrody przyznano w pięciu kategoriach. W grupie Amatorów rozegrano Grand Prix Polski.

KLUB WYSOKOGÓRSKI „GRAŃ”

---
zrebo@o2.pl

Wojciech Iwo Miller, tel. 724 636 198
---

Wymarzony dla miłośników gór i widoków, które można podziwiać z wysoko­ści tysiąca i więcej metrów. Co roku organizuje szereg wyjazdów wspinaczkowych. Do najciekawszych wydarzeń należą m.in.: wyprawa na najwyższy szczyt Alp – Mont Blanc, wyjazd na Kaukaz i zdobycie najwyższego szczytu Europy Elbrus (5642 m n.p.m.), trekking w Pirenejach, zajęcie pierwszego miejsca na prestiżowych zawodach sportowych „Selekcja”. Klubowicze doskonalą swoje umiejętności na kursach tatrzańskich pod okiem instruktora Polskiego Związku Alpinizmu oraz organizują wyjazdy o charakterze szkoleniowo-zapoznawczym, gdzie młodzi adepci mogą zapoznać się z różnorodnymi technikami wspinaczki skałkowej, uczą się wspinaczki z dolną asekuracją, przy wykorzystaniu różnorodnego sprzętu asekuracyjnego. Program działania klubu obejmuje również spotkania na ściankach wspinaczkowych w celu rozwijania sprawności fizycznej. Obok działalności górskiej klub prowadzi działalność speleologiczną – wyjazdy do jaskiń zarówno polskich, jak i znajdujących się za granicą.

Spotkania treningowe agendy odbywają się dwa razy w tygodniu: na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku i raz na ścianie „W Starym Kinie” w Supraślu k. Białegostoku. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych członkowie „Grani” uprawiają również buldering na okolicznych mostach i murkach kamiennych.

Najważniejsze wydarzenia w życiu Klubu w 2007 roku to: cykl wieczorów dyskusyjno-filmowych poświęconych tematyce wspinaczkowej, pierwsze miejsce przedstawiciela Klubu na Zawodach Bulderowych „W Starym Kinie – ściana wspinaczkowa” oraz wyjazdy wspinaczkowe w Góry Sokole, do Jury Krakowsko – Częstochowskiej, w Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie. Prezes KW „Grań” odbył kurs bezpieczeństwa i asekuracji na sztucznych ścianach i uzyskał kwalifikacje operatora ścian wspinaczkowych.

SEKCJA JEŹDZIECKA POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ

---
idzkowski.s@gmail.com
Sebastian Idźkowski: 518 872 730
---

Agenda jeździecka działa we współpracy z Klubem Jeździeckim Białystok w Ignatkach. Umożliwiamy naukę jazdy konnej osobom nie mającym wcześniejszej styczności z końmi
oraz doskonalenie umiejętności osób jeżdżących.

Jazda konna to doskonała forma spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, w kontakcie
z naturą. Oprócz jazdy, studenci uczą się pielęgnacji koni i nawiązują znajomości z innymi osobami dzielącymi ich pasję. Można się przekonać na własnej skórze, jak wymagającym
a zarazem pasjonującym sportem jest jeździectwo.

Organizujemy wspólne wyjazdy w teren do pobliskich lasów oraz spotkania przy ognisku. Można nas zobaczyć z końmi przy okazji różnych imprez na kampusie PB i spróbować swoich umiejętności jeździeckich. Co roku najlepsi członkowie agendy startują w Akademickich Mistrzostwach Podlasia w Skokach Przez Przeszkody, odbywających się w maju.

Znajdź nas na facebook'u: Agenda Jeździecka Politechniki Białostockiej

STUDENCKA AGENCJA FOTOGRAFICZNA

---
semcia2@gmail.com
Semko Augustyn: 606 558 523
---

Dzięki istnieniu Studenckiej Agencji Fotograficznej młodzi fotograficy z Politechniki Białostockiej mogą doskonalić umiejętność fotografowania uwieczniając życie studenckie, organizując plenery, wspólne wyjazdy, a następnie samodzielnie wywołując zdjęcia. Wystawiają też swoje prace w galeriach, m.in.: wystawa pokonkursowa „Portret” w Trzcianeckim Domu Kultury, wystawa zbiorowa zorganizowana przez Wyższe Studium Fotografii ASP Gdańsk, wystawa w Białostockim Ośrodku Kultury w klubie „FAMA”, wystawa wspierająca akcję na rzecz osób niepełnosprawnych „Integracja”, wystawa w kinie „Forum” pt. „Środki Transportu”.

Fotograficy spotykają się na cotygodniowych sesjach w nowocześnie wyposażonej pracowni fotograficznej, gdzie organizują projekcje slajdów, dzielą się doświadczeniami z zakresu wykonywania zdjęć czarno-białych i kolorowych, przygotowują fotografie do druku.

Spotkania członków agendy odbywają się co tydzień, prowadzone są na nich warsztaty z zakresu fotografii analogowej i cyfrowej oraz szkolenia dotyczące posługiwania się wyposażeniem atelier i ciemni fotograficznej. Studencka Agencja Fotograficzna sukcesywnie rozbudowuje wyposażenie swojego studia.

W 2007 roku Agencja zorganizowała: pokaz multimedialny fotografii Jakuba Gwiazdowskiego „Koncerty”, pokaz slajdów Marcina Harasimowicza, pokaz slajdów Macieja Folejewskiego „Wilno i jego architektura” oraz prezentację prac Stefana Haładyja „Nocne fotografie”, plener fotograficzny nad Biebrzą.

STUDENCKI KLUB KRÓTKOFALOWCÓW SP4YPB

---
http://sp4ypb.pb.edu.pl
sp4ypb@mailplus.pl
Urszula Cimoch: 506 832 031
---

Nawiązuje i rozwija kontakty z krótkofalowcami z całego świata. Do klubu drogą radiową spływają listy z zaprzyjaźnionych stacji. Jego członkowie prowadzą szeroką działalność rozpowszechniającą ruch krótkofalowców, biorąc udział w zawodach krótkofalowców – zarówno krajowych, np. DX Contest, jak i zagranicznych. Działacze tego klubu, najczęściej studenci Wydziału Elektrycznego, zapewniają doskonałą łączność podczas wielu imprez studenckich, na przykład organizowanych corocznie Juwenaliów. Co roku klub przeprowadza ponad 2000 potwierdzonych łączności radiowych z 38 na 40 istniejących ośrodków na świecie. Jego działalność polega nie tylko na prowadzeniu łączności radiowej, ale też na konstruowaniu i budowie nowych urządzeń techniki radiowej. Studenci zajmują się także konserwacją anten, rozbudowują swoje stanowisko pracy radiostacji.

Klub Krótkofalowców posiada w pełni wyposażone pomieszczenie w jednym z Domów Studenta PB. Klubowicze spotykają się tam kilka razy w tygodniu, aby drogą radiową nawiązywać kontakty z innymi krótkofalowcami. Częstotliwość spotkań oraz aktywny udział w zawodach świadczą o prawdziwej pasji członków tej agendy.

Członkowie agendy w roku 2007 dwanaście razy uczestniczyli w zawodach ogólnopolskich i osiem razy w zawodach międzynarodowych. Najważniejsze osiągnięcia to: trzykrotne zajęcie I miejsca w ogólnokrajowych zawodach krótkofalarskich stacji klubowych UKF, X miejsce w Europie w zawodach „Russian – World Wide DX”, V miejsce w zawodach „Japan International DX Contest”.

NIEZALEŻNE ZRZESZENIE STUDENTÓW POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ
---
Białystok, ul. Zwierzyniecka 6
Dom Studenta nr 4 „DELTA”, lok. 10
www.nzs.bialystok.pl
sebastian.dlugolecki@nzs.bialystok.pl
Sebastian Długołęcki: 728 336 421
---

Głównym celem Niezależnego Zrzeszenia Studentów jest działanie na rzecz pogłębiania demokracji, obrony swobód demokratycznych i praw obywatelskich oraz wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, co ma swoje korzenie w historii organizacji, która powstała w roku 1980 w wyniku pamiętnych wydarzeń i strajków robotniczych z sierpnia 1980. Dzisiaj NZS zajmuje się także, między innymi, aktywizacją życia studenckiego, wspieraniem przedsiębiorczości w środowisku akademickim, działaniami ukierunkowanymi na edukację i rozwój osobisty.

Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Białostockiej realizuje swoje cele poprzez projekty takie jak „Smart-up” przybliżający studentom kulturę efektywnego poradnictwa zawodowego czy „Adapciaki” - integracyjne obozy dla osób przyjętych na pierwszy rok studiów. NZS organizuje co roku akcję honorowego oddawania krwi „Wampiriada” , akcję „Studenci dzieciom” i Studenckie Regaty o Puchar Rektorów. Od roku 2007 Niezależne Zrzeszenie Studentów jest również organizatorem najważniejszego chyba konkursu dla studentów „Pimus Inter Pares”.

AIESEC POLSKA. KOMITET LOKALNY BIAŁYSTOK
---

Dołącz do największej międzynarodowej organizacji studenckiej na świecie! Zrzeszamy 60 000 członków w 110 krajach świata.

Chcesz poznać ciekawych ludzi? Poczuć międzykulturowość? Współuczestniczyć w tworzeniu interesujących projektów? AIESEC daje Ci taką możliwość. Dzięki przynależności do naszej organizacji rozwiniesz swoje umiejętności w takich dziedzinach jak np. marketing, sprzedaż, finanse, zarządzanie zasobami ludzkimi czy też zarządzanie swoim czasem. Możesz także uczestniczyć w konferencjach i szkoleniach, które zapewnią Ci rozwój osobisty i poszerzą horyzonty.

AIESEC oprócz działalności lokalnej oferuje możliwość wyjazdu na praktykę zagraniczną lub wolontariat. Praktyki skierowane są do studentów, co najmniej trzeciego roku studiów (wyjątek- lingwistyka, gdzie możliwy jest wyjazd już po drugim roku) i do absolwentów. Praktyki realizowane są w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw jak i w międzynarodowych korporacjach.

Wolontariat jest skierowany do maturzystów, studentów i absolwentów wszystkich kierunków studiów. Najczęściej wolontariaty polegają na pracy w ramach projektów organizowanych przez AIESEC we współpracy ze szkołami lub innymi organizacjami pozarządowymi. Najpopularniejsze tematy dotyczą edukacji międzykulturowej, praw człowieka, ochrony środowiska, edukacji podstawowej dzieci i młodzieży z zaniedbanych regionów, profilaktyki HIV/ AIDS.

Szczegółowe informacje oraz formularze aplikacji do organizacji i na praktyki zagraniczne znajdziesz na: www.bialystok.aiesec.pl

Rada Wykonawcza Komitetu Lokalnego Białystok 2012/2013

Barbara Sawicka – Prezydent
barbara.sawicka@aiesec.net

Barbara Szymaniuk – Wiceprezydent ds. Finansów oraz Kontaktów Zewnętrznych
barbara1.szymaniuk@aiesec.net

Karolina Mlenko – Wiceprezydent ds. Zarządzania Talentami
karolina.mlenko@aiesec.net

Maciej Jackowski – Wiceprezydent ds. Wymiany Przychodzącej
maciej.jackowski@aiesec.net

Justyna Szkiłądź – Wiceprezydent ds. Wymiany Wychodzącej
justyna.szkiladz@aiesec.net

Rafał Siemieniuk – Wiceprezydent ds. Marketingu
rafal.siemieniuk@aiesec.net

EUROPEJSKIE FORUM STUDENTÓW AEGEE – BIAŁYSTOK
---
Białystok, ul. M. Skłodowskiej-Curie 14,
Siedziba organizacji studenckich przy UwB, pok. 307
www.aegee.bialystok.pl
bxaegee@yahoo.com
Zbigniew Rogalski: 504 835 491
---

Europejskie Forum Studentów AEGEE jest jedną z największych organizacji studenckich działających w Europie. Skupia ponad 15 tysięcy członków z 40 krajów Europy. AEGEE jest organizacją apolityczną i interdyscyplinarną, promująca ideę zjednoczonej Europy, wspieranie pokoju i stabilizacji, wymianę kulturową, rozwój edukacji wyższej, kontakty i współpracę między studentami różnych krajów, walkę ze stereotypami i uprzedzeniami oraz budowanie tolerancyjnego i otwartego społeczeństwa.

Jednym z większych przedsięwzięć realizowanych przez AEGEE – Białystok jest Szkoła Efektywnej Komunikacji Społecznej – seria otwartych wykładów i warsztatów adresowanych do studentów wszystkich uczelni. Innym projektem jest cykl „Polowanie na żubra”, którego celem jest poznanie najważniejszych i najciekawszych miejsc na Podlasiu, jego różnorodności kulturowej i wyznaniowej. Regularnie są przeprowadzane szkolenia Local Training Course, nastawione na umiejętności związane z pracą w organizacji.

ERASMUS STUDENT NETWORK POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA
---
Białystok, ul. Zwierzyniecka 12, pok. 3
www.pb.esn.pl
pb@esn.pl
Adrian Tomaszewski: 886 183 952
---

Działalność organizacji Erasmus Student Network poświęcona jest wspieraniu i rozwojowi międzynarodowych wymian studenckich, zaś lokalne sekcje ESN zapewniają studentom obcokrajowcom pomoc, porady, potrzebne informacje i znacznie ułatwiają im integrację z nowym środowiskiem.

ESN Politechnika Białostocka istnieje od roku 2007. W ramach swoich działań regularnie organizuje, m.in., spotkania „Eurodinner”, prezentujące narodowe kuchnie, w tym polskie potrawy świąteczne. Realizowane są cykliczne zajęcia sportowe, wycieczki po mieście (ze zwiedzaniem miejscowych klubów), okolicach i całej Polsce. Jednym z ciekawszych przedsięwzięć w ubiegłym roku był bieg orientacyjny po Białymstoku „Orientation Walk” oraz cykl imprez w klubie M7, poświęconych kulturom poszczególnych krajów, z których pochodzą studenci zrzeszeni w ESN. Innym projektem organizacji jest „Język za język”, polegający na uczeniu się swoich języków nawzajem. Członkowie ESN PB rozwijają swoje możliwości działania uczestnicząc w różnego rodzaju warsztatach, szkoleniach i konferencjach.