Szukaj
?
 
 
 
Likwidacja barier architektonicznych
 
 
 

Politechnika Białostocka jest uczelnią dysponującą, w większości, wieloletnimi budynkami, niedostosowanymi do potrzeb niepełnosprawnych ruchowo studentów. W miarę możliwości technicznych i finansowych uczelnia modernizuje te budynki tak aby stały się „przyjaznymi” dla studentów mających kłopoty z poruszaniem się. Poniżej przytoczone są informacje o stanie obecnym i najbliższych działaniach władz uczelni w tym zakresie.

  • Wydział Informatyki, budynek Rektoratu (ul. Wiejska 45A). Budynek wyposażony jest w podjazd dla osób poruszających się na wózkach, a pomieszczenia sanitarne na parterze dostosowano do potrzeb takich osób. Wyposażenie budynku w windę planowane jest na 2013 rok.
  • Wydział Elektryczny (ul. Wiejska 45D). Budynek Wydziału (nowy) jest w pełni dostosowany do potrzeb studentów niepełnosprawnych, w tym na wózkach (winda, podjazdy, pomieszczenia).
  • Wydział Mechaniczny (ul. Wiejska 45C). Wejście główne, zmodernizowane w 2010 roku, pozwala na wjazd osób na wózkach na poziom parteru (biblioteka, uczelniany dział rekrutacji, dziekanat wydziału). Pomieszczenia sanitarne na parterze dostosowano do potrzeb studentów niepełnosprawnych. W budynku jest zamontowana winda, która umożliwia dotarcie  osobom niepełnosprawnym ruchowo na piętra budynku.
  • Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska (ul. Wiejska 45E). Wszystkie pomieszczenia sanitarne na parterze dostosowano do potrzeb studentów niepełnosprawnych. W budynku głównym Wydziału jest zamontowana winda, która umożliwi dotarcie  osobom niepełnosprawnym ruchowo na piętra budynku.
  • Wydział Zarządzania (Kleosin, ul. O.S. Tarasiuka 2). We wszystkich  budynkach wydziału (poza budynkiem o nazwie Szanghaj) są wykonane podjazdy umożliwiające wjazd na poziom parteru  osób na wózkach inwalidzkich oraz wszystkie pomieszczenia sanitarne w tych budynkach na parterze dostosowano do potrzeb studentów niepełnosprawnych. Hala sportowa (o nazwie Akademickie Centrum Sportu). Jest to Nowoczesny obiekt dwukondygnacyjny (oddany do użytku w 2006 roku), wyposażony w windę i podjazd dla osób niepełnosprawnych, z pomieszczeniami dostosowanymi również do potrzeb tych osób. Na pierwszym poziomie znajdują się: siłownia,  sala sportów walki, sala tenisa stołowego i sala aerobiku. Na drugim poziomie znajduje się sala gier zespołowych, z pełnym wyposażeniem, na które składają się dwa boiska do siatkówki, 2 boiska do koszykówki, boisko do piłki ręcznej, futsalu, badmintona, tenisa ziemnego. Ze sprzętu ACS, w miarę swoich możliwości, korzystają też studenci niepełnosprawni.
  • Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej (u zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Świerkowej). Obiekt jest  w pełni przyjazny dla studentów niepełnosprawnych.
  • Wydział Architektury (ul. Grunwaldzka). Wszystkie pomieszczenia na parterze, w tym sanitarne,  dostosowano do potrzeb studentów niepełnosprawnych.
  • Akademiki (ul. Zwierzyniecka 14÷6). Wszystkie akademiki zostały wyposażone w podjazdy dla osób na wózkach inwalidzkich. Ponadto osoby niepełnosprawne ruchowo mogą ubiegać się o zamieszkanie w pokojach „przyjaznych osobom niepełnosprawnym” (część segmentów w IV akademiku przy ul. Zwierzynieckiej 6 dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych).